Dieta dobra dla oczu – sprawdź co jest ważne

Dieta dobra dla oczu – o czym warto pamiętać?

O oczy trzeba dbać to jest pewne. W przeciwieństwie do zębów nie będziesz mógł sobie wstawić sztucznych oczu. Pamiętaj o tym. Oprócz regularnej wizyty u okulisty trzeba także pomagać oczom na co dzień. Jednym ze sposobów na utrzymanie prawidłowej ostrości widzenia jest odpowiednia dieta. Dostarczanie składników, które są fundamentalne dla oczu to nasz obowiązek. Specjalnie dla was przygotowaliśmy listę produktów, które pomogą wam dostarczyć oczom niezbędnych składników budulcowych i regeneracyjnych. Dieta dobra dla oczu? Sprawdź!

Witaminy są ważne

Tego chyba nie trzeba nikomu mówić. Niestety wiele osób zapomina o tym jak ważne są niektóre witaminy dla naszych oczu. Dzięki nim oczy potrafią poradzić sobie z wolnymi rodnikami oraz zachować prawidłową formę działania. Lista witamin szczególnie ważna dla oczu:
  • Witamina C – Jest witaminą, która regularnie dostarczamy do organizmu. W okresie jesienno-zimowym odpowiada za wzmacnianie naszej odporności. Dokładnie takie samo działanie ma na nasze oczy. Dodatkowo udowodniono naukowo że witamina C pomaga w hamowaniu rozwoju zaćmy. Witamina C występuje w cytrusach, papryce czerwonej, porzeczkach, brokułach, szparagach, jabłkach i winogronach.
  • Witamina E – Jej głównym zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników. Doskonale współgra z witaminą C. Jest jedną z niewielu witamin, która jest regularnie dostarcza do organizmu z racji tego że występuje w produktach, które nie należą stricte do składników zdrowej diety. Witamina E występuje w oleju słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym oraz w kiełkach pszenicy, margarynie, migdałach i orzechach.
  • Witamina A – bardzo ważna dla oczu. Jej niedobór powoduje tzw kurzą ślepotę. Dzięki witaminie A możemy odbierać bodźce poprzez siatkówkę oka. Dobrym sposobem na dostarczenie dużej ilości witaminy A do organizmu jest spożywanie produktów zawierających beta-karoten takich jak marchewka, szpinak, brokuły, dynia oraz wątróbka.

Nie zapomnij o kwasach i minerałach

Ważnym elementem diety dobrej dla oczu jest dostarczanie organizmowi odpowiednich kwasów i minerałów. Omega-3 jest kwasem tłuszczowym, który regularnie powinien pojawiać się w naszej diecie. Oprócz tego powinniśmy również pamiętać o minerałach takich jak selen, cynk, mangan. Nie wolno także zapomnieć o Luteinie, która chroni oko przed wolnymi rodnikami. Luteina to polifenol, który występuje w jagodach i borówkach amerykańskich.

Na zakończenie

Pamiętaj że możesz pomóc oczom przez zwykła zmianę diety. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Trzeba pamiętać o regularnych kontrolach u okulisty. Lepiej się zapobiegać niż leczyć. Dieta dobra dla oczu to łatwy sposób aby sobie pomóc.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *